Apples första dator, som lanserades på 70-talet, säljs på auktion - den planeras att säljas för 200 000 dollar

Av: Elena Shcherban | 03.08.2023, 21:03

Auktionshuset RR Auction har lagt ut ett intressant objekt till försäljning - en Apple-1 persondator som i princip bidrog till att grunda Apple-"imperiet".

Hur mycket kostar den?

Apple-1 är Apples första persondator, som har få likheter med moderna modeller. Cirka 200 av dessa maskiner tillverkades 1976 och 1977, och cirka 175 av dem såldes. Och dessa datorer monterades av Steve Jobs och Steve Wozniak i ett garage.

Vid den tiden kontaktade Jobs ägaren till The Byte Shop i Kalifornien, som gick med på att köpa 50 PC-datorer. Men på villkor att de var färdigmonterade och inte behövde lödas av köparen. Den Apple-1 som auktioneras ut är från det partiet, även om den inte levererades med strömförsörjning, hölje, tangentbord eller bildskärm.

Ägaren köpte datorn 1980 på en hobbymässa för datorer i Framingham. Köparen använde den under 1980-talet. Och tidigare i år återställdes datorn till funktionsdugligt skick av en Apple-expert.

Det intressanta är att för nästan 50 år sedan kostade Apple-1 666 dollar. Och nu planerar auktionshuset att sälja den för inte mindre än 200 000 dollar.

Förresten, datorn signerades också av Steve Wozniak 2017.

Källa: AP